Seitanbraten mit Pflaumen-Walnuss-Füllung
Ten przepis na Pieczeń z seitanu z nadzieniem śliwkowo-orzechowym nadaje się doskonale na święta i inne wyjątkowe okazje.
Porcje
1pieczeń
Porcje
1pieczeń
Składniki
Sos do pieczeni (w rękawie)
Sos do pieczeni (do polania na koniec)
Sposób przygotowania
  1. Seitan fix zmieszaj z suszonymi przyprawami. Ciecierzycę i czosnek zmiksuj z wodą na gładko i następnie zmieszaj z pozostałymi składnikami oraz z seitan fix i całość ugnieć rękoma jak ciasto.
  2. Nadzienie do pieczeni: suszone śliwki i orzechy włoskie grubo pokrój. »Seitanowe ciasto« rozwałkuj by otrzymać kształt prostokąta o wielkości 25 x 35 cm, następnie rozprowadź nadzienie po całości zostawiając suchy pasek o szerokości 1,5 cm od każdej krawędzi. Zaczynając od dłuższej krawędzi zwijaj całość (jak roladę), boki razem zawiń (zamknij).
  3. Tak przygotowaną pieczeń seitanową włóż do rękawa i zamknij z jednej strony: przeczytaj instrukcję na opakowaniu od rękawa i upewnij się, że pieczeń nie dotyka z żadnego boku rękawa (w przeciwnym razie folia rękawa może sie spiec razem z pieczenią). Jabłko pokrój w łódki i ułóż w rękawie wokół pieczeni. Czerwone wino zmieszaj z bulionem, posól i wlej do rękawa. Zamknij rękaw. Teraz połóż pieczeń na blasze i piecz przez godzinę w temp. 200 stopni.
  4. Do pieczeni pasują tradycyjnie czerwona kapusta i kluski ziemniaczane oraz smaczny sos winno-śliwkowy:
  5. Sos do polania na koniec: wrzuć przyprawy do wina i gotuj do momentu aż połowa płynu wyparuje. Wyjmij z wina przyprawy, dodaj suszone śliwki i zapieczone w rękawie jabłko. Razem zmiksuj. Jeżeli sos nie jest wystarczająco gęsty, dodaj 1 łyżkę skrobi zmieszanej z małą ilością zimnej wody i wszystko razem krótko zagotuj.
  6. W wariancie bezalkoholowym zamiast wina w obydwu sosach użyj piwa słodowego (bezalkoholowego). Jako że nie trzeba go gotować, wystarczy na obydwa śliwkowe sosy 200 ml piwa słodowego.
Pozostałe informacje

Ten przepis na świąteczną Pieczeń z seitanu pochodzi od autorki: Anastasia Albrandt.

Foto © Veronika Albrandt