Witamina D jest jedyną witaminą, którą organizm człowieka potrafi wyprodukować sam i jest to możliwe poprzez wystawienie ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kwestia dostarczenia do organizmu wystarczającej ilości witaminy D jest to obecnie często poruszany temat i dotyczy wszystkich mieszkańców Europy Środkowej i Północnej, ze względu na słabe nasłonecznienie nie tylko w zimowych miesiącach ale i przez większą część roku oraz brak możliwości zapewnienia sobie optymalnego poziomu witaminy D z pożywienia.
Rola witaminy D w organizmie człowieka
Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości ponieważ utrzymuje optymalny poziom wapnia we krwi. W sytuacji niedoboru tej witaminy zachwiana jest równowaga wapnia co prowadzi do demineralizacji kości. W wieku niemowlęcym i dziecięcym może spowodować to krzywicę z deformacją kości, natomiast w wieku dorosłym zwiększa ryzyko osteoporozy. Dlatego w wieku niemowlęcym zalecane jest przyjmowanie suplementów niezależnie od rodzaju pożywienia.
Ponadto, według ostatnich badań witamina D ma również szereg innych istotnych funkcji w organizmie: ma znaczący wpływ na system immunologiczny, na poziom insuliny i wykazuje działanie hamujące rozwój komórek rakowych przy wielu typach nowotworu (np.nowotwór jelita grubego). Poza tym prawdopodobnie witamina D redukuje ryzyko nadciśnienia, chorób wieńcowych serca i cukrzycy typu 1 i 2. Dalej znajdziesz wskazówki dotyczące generalnego polepszenia zdrowia i przedłużenia życia dzięki dostarczaniu sobie wystarczającej ilości witaminy D.
W jakich produktach znajduje się witamina D i jak ją sobie najlepiej dostarczyć?
Tak szybko jak wystawimy się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, komórki skóry zaczynają produkować witaminę D. W letnich miesiącach wystarczy przez 15 do 30 minut opalać odkrytą twarz, szyję i ramiona by wygenerować odpowiednią ilość tej witaminy. Natomiast w okresie od października do marca w naszej części kuli ziemskiej nasłonecznienie jest niewystarczające by pobudzić syntezę witaminy D w skórze.
Duże ilości witaminy D znajdują się w tłustych rybach. Jeśli chodzi o produkty roślinne to znajduje się ona w niewielu produktach, a do tego w małych i wahających się ilościach. Jednakże, według wielu badań osoby odżywiające się konwencjonalnie dostarczają sobie wraz z pożywieniem przeciętnie tylko około 2 do 4 µg witaminy D, podczas gdy zaleca się min. 20 µg dziennie.
Kolejną kwestią wywołującą niemałe kontrowersje jest to, czy poprzez opalanie się na solarium dochodzi do produkcji witaminy D w skórze. W solarium w przeciwieństwie do naturalnego słońca nie występują wcale lub prawie wcale promienie UVB. Bez udziału tych promieni niemożliwa jest synteza witaminy D w komórkach skóry. Ponadto częste wizyty na solarium przyśpieszają starzenie się skóry i podwyższają ryzyko raka skóry.
Zalecane spożycie
Dla zapewnienia sobie optymalnego poziomu witaminy D powinno się w miesiącach letnich regularnie wystawiać do słońca natomiast w miesiącach zimowych przyjmować suplementy z witaminą D. Witamina D2 jest wyłącznie w produktach pochodzenia roślinnego, podczas gdy witamina D3, która jest lepiej przyswajalna, najczęściej produkowana jest z tłuszczu owcy. Jednakże jest już do kupienia witamina D3 całkowicie pochodzenia roślinnego, pozyskiwana z porostów. Należy zwrócić uwagę, by dawkowanie witaminy D nie przekroczyło tego zalecanego, gdyż nadmiar tej witaminy jest również szkodliwy. Według najnowszych badań najlepiej spożywać jest około 50 µg na dobę.
Źródło (jeśli nie da się otworzyć linka): Leitzmann, C.& Keller, M. (2013). Vegetarische Ernährung. Verlag Eugen Ulmer: Stuttgart
Linki do produktów nie są sponsorowane ani nie są związane z reklamą, są tylko propozycją.