Podcasty podbijają Internet, z każdym miesiącem jest ich więcej i można bez wątpliwości stwierdzić, że reprezentują coraz wyższy poziom. Podcasty – czyli najprościej mówiąc – serie audycji audio lub wideo udostępnione w internecie często przybierają formę wywiadu bądź rozmowy kilku uczestników, zazwyczaj ekspertów z danej dziedziny. Nie ma tu miejsca na ograniczenia w zakresie poruszanej tematyki – mogą one dotyczyć praktycznie wszystkiego, a co więcej – autorem może zostać każdy z nas.
Niewątpliwą zaletą podcastów jest fakt, że możemy ich słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Potrafią one doskonale wpasować się w nasz styl życia i nie wymagają dużego zaangażowania. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść podcastów jest również możliwość rozwoju osobistego oraz poszerzenia wiedzy na interesujący nas temat.
Jeśli więc szukasz informacji na tematy dotyczące weganizmu czy praw zwierząt, warto sięgnąć po podcasty. Zebraliśmy dla Ciebie audycje, których według nas warto posłuchać, aby pogłębić swoją wiedzę nie tylko na temat diety roślinnej, ale też ogólnie oraz szeroko pojętego weganizmu.
Vegetube (Iwona Kibil& Michał Czapla)
Tematyka podcastów skoncentrowana jest głownie na diecie roślinnej, a to dlatego, że jego autorzy to znakomici specjaliści w tej dziedzinie. Iwona Kibil jest dietetyczką oraz specjalistką w zakresie diet roślinnych z wieloletnim doświadczeniem. Jest również autorką licznych artykułów, książek, warsztatów oraz wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej.
Michał Czapla jest zaś doktorem nauk o zdrowiu, ratownikiem medycznym i dietetykiem. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie roślinnej oraz osób z chorobami serca.
Ich wiedza i doświadczenie gwarantują, że informacje przekazywane w trakcie prowadzonych przez nich audycji będą zawsze rzetelnie i gruntownie przebadane. Ich podcasty to świetna baza wiedzy dla osób, które są zainteresowane zdrowotnymi aspektami diet roślinnych.
Karolina Sobańska
Karolina to autorka podcastów, których tematy dotyczą głównie zdrowia, ekologii i świadomego życia. W cotygodniowych audycjach, prowadzi rozmowy z wyjątkowymi gośćmi o holistycznym podejściu do życia, czyli o uważności, świadomej konsumpcji, dbaniu o siebie i celebrowaniu codzienności.
Wszystkie poruszane aspekty oparte są na fundamentach wegańskiej ścieżki życia, którą od lat podąża autorka podcastów. W wielu audycjach poruszane są tematy związane z dietą roślinną i jej wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. Karolina zajmuje się również kwestiami związanymi z ekologią czy wpływem aktywności fizycznej na nasze życie. Podczas audycji rozmawia z różnymi specjalistami, co sprawia, że wartość merytoryczna podcastów jest na bardzo wysokim poziomie.
Jej audycje są nie tylko ogromną dawką wiedzy o diecie roślinnej, ale również ogromną inspiracją dla osób, które dbają zarówno o zdrowy tryb życia, jak i o dobro planety.
Paliwo z roślin
Sylwia – autorka podcastu jest dietetyczką, propagującą kuchnię roślinną. Na co dzień zajmuję się edukacją żywieniową sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jak sama mówi „Poprzez dopasowanie jadłospisu pod względem smaku i dostępnego czasu, udowadniam że zdrowa dieta jest smaczna i stanowi podstawę dobrego zdrowia i samopoczucia“.
Jej głównym celem, również przyświecającym tworzeniu podcastów, jest nauczenie idealnego komponowania posiłków z roślin, a także przekonanie odbiorców, że roślinne gotowanie może być proste i szybkie. W jej podcastach często uczestniczą inni rozmówcy, zazwyczaj ze świata sportu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Jeśli więc szukasz informacji o zdrowym żywieniu, zwłaszcza w odniesieniu do aspektów związanych z aktywnością fizyczną – ten podcast jest właśnie dla Ciebie.
Jadłonomia nadaje
Marta Dymek – autorka kultowego już bloga Jadłonomia to jedna z najbardziej znanych w Polsce propagatorek diety wegańskiej. Zarówno na jej blogu, jak również w wydanych przez nią książkach, znajdziemy wiele inspirujących przepisów na dania wolne od mięsa, nabiału i produktów pochodzenia zwierzęcego. Marta również stara się być blisko swoich fanów – służy radą i jest od lat w jest z nimi w stałym kontakcie. Wspiera ich nie tylko w kulinarnych zmaganiach, ale także służy radą w światopoglądowych i etycznych dylematach. To właśnie głównie te zagadnienia stały się podstawą jej nowego projektu, jakim są autorskie podcasty.
Audycje skierowane są do wszystkich – nie tylko już przekonanych do kuchni roślinnej, ale również tych, którzy dopiero zastanawiają się nad zmianą swoich żywieniowych nawyków. Głównym założeniem i celem podcastu jest uświadomienie słuchaczom, że dieta roślinna może łączyć różne środowiska oraz światopoglądy.
Podcast Marty ma formę rozmów z ekspertami oraz aktywistami, którzy z różnych perspektyw opowiadają o przemyśle spożywczym, aktywizmie, hodowli przemysłowej oraz trosce o klimat. Do rozmów zapraszani są ciekawi goście, którzy podpowiadają, jak tworzyć lepszą rzeczywistość zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Healthy Omnomnom Irena Owsiak
Irena jest dietetyczką i weganką, która prowadzi niezwykle inspirujący kanał na YouTube. Filmy, które publikuje, mają za zadanie wskazać odbiorcy drogę do świadomego podejścia do jedzenia i udowodnić, że dieta wegańska nie musi być niczym skomplikowanym. Autorka bardzo mocno wierzy w to, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia ma to co jemy, dlatego też na swoim kanale publikuje mnóstwo przepisów na dania roślinne, inspirujące informacje dotyczące zdrowego odżywiania oraz ważne wskazówki związane z dietą roślinną.
Jeśli więc szukasz inspiracji do przygotowywania szybkich, pożywnych i zdrowych wegańskich dań – koniecznie zajrzyj na jej kanał na Youtube. Znajdziesz tu mnóstwo praktycznej wiedzy, gotowych przepisów na dania, które można przygotować w kilka chwil oraz ogromną dawkę pozytywnego podejścia do życia, którą dzieli się ze swoimi widzami Irena – autorka kanału.
EverydayHero
Autor kanału, Orestes, jest aktywistą, który od lat działa na rzecz ochrony praw zwierząt. Na swoim kanale zachęca do merytorycznej dyskusji na temat problemów współczesnego świata, głównie tych dotyczących praw zwierząt. W swoich filmach często porusza tematy dotyczące ich cierpienia, etycznego weganizmu oraz altruizmu, ale nie są obce mu również takie zagadnienia jak problemy związane z globalnym ociepleniem, zmianami klimatycznymi, czy przemysłową hodowlą zwierząt.
Kanał Orestesa jest, jak dotąd, prawdopodobnie jedynym polskojęzycznych miejscem, w którym w tak rzeczowy i racjonalny sposób poruszana jest tematyka praw zwierząt, efektywnego altruizmu, charytatywności i ekologii. Dlatego też warto odwiedzić kanał EverydayHero i pogłębić swoją wiedzę na te trudne i dość skomplikowane tematy.