Brokuł jest zdrowy – prawie każdy o tym wie. Dostarcza wiele istotnych składników odżywczych oraz według najnowszych badań wykazuje działanie przeciwzapalne. Przy dobrze zbilansowanym odżywianiu roślinnym nie może zabraknąć brokuła. Jednak aby w pełni skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości, trzeba przestrzegać paru prostych zasad.
Zdrowe warzywo
Głównym powodem tego, że brokuł jest tak zdrowy, są występujące w nim wtórne substancje roślinne (czyli czynniki sekundarne). Znajdują się one w roślinach oraz częściach roślin i służą im jako ochrona przed szkodnikami i chorobami. W ludzkim ciele wykazują wiele prozdrowotnych właściwości, między innymi działanie antyrakowe.
Sulforafan jest właśnie taką substancją i bardzo ważnym aktywnym składnikiem, którego najwyższe stężenie występuje właśnie w brokule. Wytwarza się on w wyniku kontaktu jego prekursora z jednym szczególnym enzymem, w trakcie krojenia brokuła. Jednak podczas poddawania warzywa obróbce termicznej, enzym ten zostaje zniszczony i sulforafan nie powstaje.
Sztuczka brokułowa
Z racji, że ten konkretny enzym zostaje zneutralizowany w wysokich temperaturach, można zachować prozdrowotne właściwości brokułu dzięki odrobinie cierpliwości: podaruj swojemu brokułowi trochę czasu. Pokrój go i odczekaj około 40 minut, zanim zaczniesz go gotować. Ten czas wystarczy aby enzym połączył się z prekursorem i aby nastąpiła produkcja sulforafanu. Teraz możesz gotować warzywo bez problemu wiedząc, że ten ważny składnik przetrwa obróbkę termiczną. Ponadto, gotuj brokuł w małej ilości wody i po gotowaniu użyj jej np. do zrobienia sosu – w ten sposób wykorzystasz wszystkie wartościowe składniki.
Co jednak możesz zrobić, gdy nie chcesz czekać? Enzym znajduje się również w innych roślinach krzyżowych (Cruciferae), np. w ziarnach gorczycy, które można łatwo dodać do brokuła. Posyp mąką z gorczycy po brokule – taką mąkę możesz prosto zrobić w domu, mieląc ziarna gorczycy. Dobrym pomysłem jest użycie w tym celu młynka do pieprzu . Również dodanie do brokułu surowej rzodkiewki, chrzanu lub wasabi czy kiełków brokuła ma to samo działanie.
A jak sytuacja wygląda, jeśli chodzi o mrożony brokuł? Gdy jest gotowany czy blanszowany przed zamrożeniem – jak to zwykle bywa w przypadku mrożonek – enzym ulega zniszczeniu. Także wtedy możesz wspomóc się ziarnami gorczycy, rzodkiewką, chrzanem, wasabi lub kiełkami brokuła, aby w pełni móc skorzystać z dobrodziejstw brokuła. Nie musisz jeść tego zdrowego zielonego warzywa na surowo. Stosuj tę sztuczkę i ciesz się już dziś zdrowotnymi i smakowymi właściwościami Twojej potrawy z brokułem. Wypróbuj np. nasz przepis na zupę Krem z brokuła. Smacznego i dużo zdrowia!
Ten artykuł bazuje częściowo na angielskojęzycznym Video i artykule od Dr. Michaela Gregera ze strony nutritionfacts.org.
Foto © EVGENIYA68- Shutterstock