Kiedy myślimy o wegetariańskim lub wegańskim jedzeniu – pierwsze co przychodzi nam do głowy to tofu. Niestety z tofu, jak i z innymi produktami z soi, wiążą się liczne uprzedzenia: bez smaku, nudne, gumowe -są to bardzo niesprawiedliwe opinie. Odpowiednio przyrządzone tofu, jest smaczne i różnorodne w smaku. W naszym podręcznym przewodniku po rodzajach tofu poznasz przydatne wskazówki na temat zastosowania i możliwości przygotowania tego interesującego produktu z soi.
Wyrób i pochodzenie tofu
Tofu wytwarza się ze zmielonej soi lub z mleka sojowego z dodatkiem składnika (np. Nigari – substancja żelująca pozyskiwana z wody morskiej) potrzebnego do procesu flokulacji. Wtedy powstaje masa o konsystencji »serka«, która następnie zostaje odsączona z wody i ściśnięta do postaci bloku.
Dokładne pochodzenie tofu nie jest znane. Pewne jest, że zyskało na popularności w VIII w.n.e., w wyniku szerzenia się wiary buddyjskiej. W przeciągu czasu tofu stało się w wielu azjatyckich krajach podstawowym produktem spożywczym. Dzięki dużej zawartości białka – do 10%, ten sojowy wyrób jest preferowanym źródłem tego ważnego składnika odżywczego na diecie wegańskiej.
W międzyczasie, szczególnie na rynku żywności ekologicznej, pojawia się coraz większy wybór tofu. Ekologiczna soja uprawiana jest w Europie, np. w Austrii, Francji lub we Włoszech.
Przegląd rodzajów tofu
Wiele sklepów ma już w asortymencie więcej niż jeden rodzaj tofu. Chcemy pomóc Ci się lepiej zorientować i pokazać jaki rodzaj tofu najlepiej nadaje się do konkretnej potrawy. W naszym przewodniku po produktach w kategorii »Zamiast mleka« poznasz różne rodzaje tofu.
Naturalne tofu występuje w dwóch wariantach:
- Twarde tofu naturalne jest przeważnie w plastikowym opakowaniu i ma długą datę ważności bez potrzeby przechowywania w lodówce. Możesz go kupić w supermarkecie, sklepie z bioproduktami lub azjatyckim sklepie.
- Miękkie tofu naturalne jest mniej popularne w Polsce i można go nabyć czasami w niektórych sklepach azjatyckich.
Jest też smakowe tofu:
- Wędzone tofu wyróżnia się doprawionym, wędzonym smakiem uzyskanym w wyniku wędzenia drewnem (np. dębowym). Jest do nabycia w niektórych konwencjonalnych sklepach i sklepach ekologicznych.
- Tofu z przyprawami lub innymi dodatkami jak np: oliwki, suszone pomidory, bazylia, orzechy, glony – wybór smaków w zależności od producenta. Przykładowo polska firma »Polsoja« oferuje kilka smaków tofu.
Ponadto do kupienia są jeszcze inne rodzaje tofu:
- Tofu jedwabiste (inaczej silken tofu lub seidentofu) jest o bardziej miękkiej, jedwabistej konsystencji – stąd jego nazwa. Nadaje się znakomicie do zup, sosów i deserów. Jest do nabycia w niektórych sklepach ze zdrową żywnością lub z azjatyckimi produktami.
- Tofu smażone, grillowane lub marynowane – do kupienia w sklepach ekologicznych oraz azjatyckich.
Ten oraz większy wybór tofu znajduje się w ofercie licznych sklepów internetowych.
Odpowiednie przygotowanie i zastosowanie tofu: propozycje przepisów
Ponieważ tofu zawiera w sobie dużo wody, ważne jest, żeby przed przyrządzeniem, odsączyć jej nadmiar (jednak, uwaga: nie dotyczy to tofu jedwabistego!). Możesz to zrobić za pomocą dwóch desek do krojenia, po prostu umieść kostkę tofu między deskami i przyduś (np. kładąc garnek lub grubą książkę). Tak przygotowane tofu łatwiej zamarynować, gdyż lepiej pochłania smak przypraw i dodatków, a co więcej przy pieczeniu będzie bardziej chrupiące.
Możliwości przygotowania tofu w zależności od jego rodzaju
Każdy rodzaju tofu można przyrządzić na inny sposób. Zebraliśmy poniżej parę wskazówek i propozycje przepisów.
Tofu naturalne ma wielostronne zastosowanie, a odpowiednio przygotowane – z łatwością przyjmie smak wybranej potrawy:
- Aby szybko przygotować »mielone«, pokrusz (odsączone z nadmiaru wody) tofu palcami na patelni i dobrze podsmaż. Możesz dodać trochę sosu sojowego.
- Nadaje się doskonale do marynowania. W tam celu pokrój tofu najlepiej na cienkie paski lub kostkę i trzymaj przynajmniej przez dwie godziny lub całą noc w marynacie składającej się z oleju, ziół i przypraw. Wypróbuj np. nasz przepis na Pikantną azjatycką marynatę z chili.
- Tofu możesz także z powodzeniem panierować i tak proponujemy Paluszki z tofu w panierce.
- Kolejną interesującą opcją jest Tofu w stylu sera feta z aromatycznymi przyprawami i dobrej jakości olejem – po przepis sięgnij do naszej bazy przepisów.
- Polecamy również Burgery z tofu w towarzystwie brokuła i miso. Możesz je serwować jako typowy burger w bułce lub kotlet do ziemniaków i surówki.
- Ze świeżymi pomidorami i bazylią da się łatwo i szybko przygotować Tofu Caprese. Taka sałatka to dokonała przystawka lub dodatek do dania głównego.
- Tofu nadaje się znakomicie do grillowania – wypróbuj nasz przepis na Grillowane wegańskie szaszłyki z tofu i warzywami.
- Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych dań kuchni polskiej, np. w tym przepisie na Wegańskie ruskie pierogi, tofu z powodzeniem zastępuje ser.
- Tofu naturalne możesz użyć również do deserów. Smacznie słodkim przykładem na różnorodne zastosowanie tofu jest ten przepis na Wegański sernik wiedeński.
Wędzone tofu ma wędzono-słonawy smak, przez co najlepiej nadaje się do wytrawnych potraw:
- Z wędzonego tofu możesz przygotować bekon – wystarczy takie tofu pokroić na cienkie plasterki i dobrze podsmażyć na patelni.
- Pokrojone w małą kostkę pasuje do dań typu »Eintopf« czyli jednogarnkowych, warzyw duszonych na patelni i potraw z ziemniakami. Wypróbuj nasz przepis na Pieczone tofu z ziemniaczaną zapiekanką.
- Wędzone tofu nadaje się również jako nadzienie do wszylkiego rodzaju wytrawnych wypieków, np. quiche lub jako dodatek do pizzy i zapiekanek.
- Kolejna ciekawa i zdrowa opcja to sałatki. Jako przykład podajemy nasz przepis na orzeźwiającą, wczesno-letnią Sałatkę ze szparagami i truskawkami – doskonała przystawka, lunch lub lekka kolacja.
Z tofu jedwabistego możesz przyrządzić zarówno wytrawne jak i słodkie dania:
- Tofu jedwabiste jest częstym dodatkiem do zup w kuchni azjatyckiej. Typowym przykładem jest tu kuchnia japońska i zupa miso oraz kuchnia tajska i zupa tom-kha.
- Z takiego tofu i ze stopionej gorzkiej czekolady w parę minut wyczarujesz pyszne i lekkie Mousse au Chocolat. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji silken tofu nadaje się do wielu innych deserów i jako składnik smoothie. Polecamy przepis na Wyjątkowe trzy-kolorowe smoothie właśnie z tofu jedwabistym.
- Ponadto, możesz użyć jedwabiste tofu jako bazę do lekkich dressingów i sosów.
Polecamy również przepisy, które łączą w sobie więcej rodzajów tofu:
- Na śniadanie lub brunch: tofucznica jest roślinną wersją ulubionej przez wielu jajecznicy i dzięki specjalnej czarnej soli Kala Namak smakuje zadziwiająco podobnie. Możesz w tym celu użyć nawet trzy rodzaje tofu lub tylko naturalne lub jedwabiste – wybór należy do Ciebie. Wypróbuj nasz sprawdzony przepis i już w następną niedzielę zajadaj się pyszną domową tofucznicą.
- Kolejna nasza propozycja to smaczne i wytrawne Cebulowe ciasto, do którego potrzebujesz tofu naturalne i wędzone. Smakuje zarówno samo jako przystawka-przekąska jak i jako danie główne w towarzystwie sałatki.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych wskazówek i przepisów i pozwolisz sobie na nowo odkryć tofu. Życzymy dobrej zabawy i smacznego przy wypróbowywaniu różnych rodzajów i zastosowań tofu w kuchni.
Zdjęcie tytułowe: Albert Schweitzer Stiftung für unsere Mitwelt