Ten artykuł kierujemy przede wszystkim do miłośników czekolady! Podsumowaliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat wegańskiej czekolady. Gdzie można ją kupić, z czego jest zrobiona i co najczęściej sprawia, że taka czekolada może jednak nie mieć w pełni wegańskiego składu. Dodatkowo przygotowaliśmy zbiór pysznych czekoladowych przepisów oraz przydatne wskazówki, jak samodzielnie i w prosty sposób zrobić czekoladę. Zacznijmy jednak od początku.
Gdzie można kupić wegańską czekoladę?
Wegańska czekolada nie jest już świętym Graalem na sklepowych półkach. Asortyment jest obecnie naprawdę duży i co najważniejsze – ciągle się powiększa. Największy wybór wegańskich czekolad mogą zapewnić przede wszystkim sklepy ze zdrową żywnością oraz specjalistyczne sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą roślinnych produktów. Obecnie można również bardzo łatwo znaleźć wegańskie produkty w supermarketach czy dyskontach, które w swojej ofercie mają przynajmniej kilka rodzajów wegańskich czekolad.
Jak rozpoznać, że czekolada jest wegańska?
To wcale nie jest takie trudne. Na wielu tabliczkach czekolady możemy znaleźć specjalne oznaczenie „Vegan“, „Dairy-free” lub podobne. A co, jeśli nie ma prostego oznaczenia na opakowaniu? Wtedy pomoże szybkie przyjrzenie się liście składników.
Najbardziej powszechnymi składnikami pochodzenia zwierzęcego znajdującymi się w czekoladzie są mleko, odtłuszczone mleko w proszku, serwatka i tłuszcz mleczny. Rzadziej spotyka się składniki takie jak laktoza.
Polecamy przyglądać się dobrze składnikom czekolad, często możemy się miło zaskoczyć: na przykład marcepanowa czekolada firmy Rittersport jest wegańska, a nie posiada takiego oznakowania i nie jest to jedyny przykład. Czekolada deserowa bywa czasem „przypadkowo” wegańska, a gorzka czekolada, o zawartości kakao 60% lub więcej w większości przypadków również ma w 100% roślinny skład (np. marki Wawel czy Wedel).
Trzeba również pamiętać, że niektórzy producenci celowo nie oznaczają swoich produktów jako „wegańskie”, aby nie odstraszyć klientów, którzy są sceptycznie nastawieni do produktów roślinnych.
Z czego właściwie zrobiona jest wegańska czekolada? I jakie są ich odmiany?
W przypadku wegańskiej czekolady, tak samo jak w „klasycznych“ wersjach, podstawowymi składnikami są masło kakaowe, kakao i cukier. Mleko, które też jest bardzo częstym dodatkiem do czekolad, w wegańskiej wersji bywa często zastąpione roślinną jego alternatywą. Na rynku możemy więc znaleźć czekolady na bazie mleka ryżowego, migdałowego, sojowego, kokosowego lub owsianego. Czasami jako zamiennik cukru stosuje się również syrop roślinny, np. ryżowy lub używa się słodzików takich jak ksylitol czy stewia.
Nieco bardziej fantazyjną opcją jest tzw. raw chocolate – często nazywana „surową czekoladą”. W tym celu ziarna kakao podczas produkcji są prażone bardzo krótko i w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu pozostają nadal surowe. W ten sposób kakao nie traci cennych dla zdrowia składników, takich jak przeciwutleniacze, mikroelementy i witaminy z grupy B. Surowa czekolada jest często zaliczana do superfoods, czyli najzdrowszej dostępnej żywności. W Polsce produkcją takich wyrobów zajmuje się firma COCOA, która w swojej ofercie posiada między innymi czekolady z dodatkiem jagód goji czy orzechów pekan.
Niezależnie więc od tego, czy wolisz czekoladę z nadzieniem, białą lub preferujesz wersję z dodatkami orzechów, herbatników lub owoców, rynek wegańskich czekolad wychodzi naprzeciw. Tutaj znajdziesz kilka pysznych rekomendacji z naszego przewodnika po produktach.
Przepisy na dania z czekolady
Zanim wyruszysz do najbliższego sklepu, aby zaopatrzyć się w czekoladę, przygotowaliśmy dla Ciebie nasze ulubione czekoladowe przepisy. Oto one!
Prosto z pieca
Kto nie kocha ciasta czekoladowego? My polecamy szczególne to szybkie do zrobienia, najprostsze ciasto czekoladowe na świecie. Możesz również użyć powyższego przepisu jako bazy i dodać do niego na przykład kawałki czekolady, wiórki kokosowe, wiśnie orzechy lub inne dodatki, takie, które lubisz najbardziej. Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń – może za wyjątkiem objętości naczynia do pieczenia. Dwa kolejne klasyki to super czekoladowe brownie lub podwójnie czekoladowe babeczki.
Małe czekoladowe smakołyki
Chociaż również pieczone, te czekoladowe chichotki to coś zupełnie innego. Podobne są one do czekoladowych chrupek, ale z ciecierzycą zamiast płatków kukurydzianych. Brzmi dziwnie? Może trochę, ale zapewniamy, że smakuje cudownie i zachęcamy do wypróbowania. Jeśli jednak wolisz klasyczną wersję, koniecznie spróbuj kokosowo-czekoladowych chrupek. W ich przypadku znów możesz pobawić się dodatkami i zastąpić płatki kokosowe pokruszonymi płatkami orzechowymi, warto również eksperymentować z dodatkiem przypraw, np. cynamonu i kardamonu.
Te pyszne praliny z musu czekoladowego są również bardzo łatwe do wykonania, a dodatkowo mogą stanowić wspaniały prezent dla bliskiej osoby. Awokado dodaje im przyjemnej kremowej konsystencji, nie ujmując smaku, natomiast wersja z bananem będzie nieco słodsza.
Jeszcze więcej czekolady!
Mmm… żaden miłośnik czekolady nie oprze się tym dwóm cudownym deserom – pyszny jaglany mus czekoladowy i nieziemsko kremowy Crème Brûlée w wersji czekoladowej. Po prostu musisz go spróbować!
Mamy też coś dla fanów smoothies i koktajli. Czekoladowe smoothie z awokado łączy owoce z czekoladą i jest prawdziwą ucztą dla podniebienia.
Czekolada na śniadanie? Czemu nie. Koniecznie spróbuj tego czekoladowego smarowidła orzechowego. Składa się tylko z 3 składników i można go przygotować w mgnieniu oka.
A jeśli to dla Ciebie za mało, to dlaczego nie zrobić własnej czekolady?
Zrób swoją własną wegańską czekoladę…
…jest to łatwiejsze niż myślisz!
Potrzebne będzie…
… masło kakaowe (100 g), kakao (35 g lub więcej), dowolny słodzik (40 g; np. syrop z agawy), a dla uzyskania kremowej konsystencji dowolne masło z orzechów (50 g; np. Masło z migdałów lub nerkowców).
Masło kakaowe można najczęściej znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych.
Opcjonalnie, w zależności od upodobań, można dodać różne dodatki. Mogą to być suszone kwiaty, kruche ciasteczka, orzechy, nasiona chia, płatki kokosowe, wanilia, czy liofilizowane owoce. Właściwie możliwości są nieograniczone.
Przygotowanie..
… Masło kakaowe roztop na małym ogniu w naczyniu żaroodpornym. Następnie zdejmij z ognia naczynie i dodaj resztę składników. Wszystko dobrze wymieszaj do uzyskania jednolitej masy, rozprowadź masę czekoladową na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub przelej do odpowiedniej formy silikonowej i posyp dodatkami według uznania. Teraz czekolada musi tylko zastygnąć w lodówce przez około 30 minut. Po tym czasie jest gotowa do jedzenia!
Ponieważ czekolada wykonana domowym sposobem topi się szybciej niż zwykła czekolada, najlepiej przechowywać ją w lodówce.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu masz ochotę wypróbować któregoś z naszych przepisów, a może nawet zrobić swoją własną czekoladę. Życzymy powodzenia i smacznego!
Zdjęcie: nblxer, Adobe Stock