Słodkości są smacznym i ważnym elementem diety w przypadku wielu osób – czy to świętowanie urodzin, jako deser poobiedni czy po prostu jako przysmak obojętnie o jakiej porze dnia. Jednak cukier jest niestety szkodliwy: występuje w mnóstwie przetworzonych produktów, również tych niesłodkich jak: chipsy i gotowe dania. Po spożyciu cukru, szybko podwyższa się poziom cukru we krwi. Ten spada równie szybko jak się podniósł i znów pojawia się uczucie głodu. Ponadto, trwają dyskusje nad działaniem uzależniającym cukru. Jeśli chcesz zdrowo słodzić, możesz sam domowym sposobem zrobić substancję słodzącą. Nasz przewodnik pokazuje pięć najlepszych sposobów.
- Mniej cukru
Cukier przy pieczeniu można bez problemu zastąpić innymi substancjami słodzącymi. W wielu przepisach można po prostu użyć mniej cukru: zacznij od zredukowania go o ⅓ zalecanej w przepisie ilości. Tak małą redukcję przeważnie nie ma potrzeby zamieniać innymi składnikami do pieczenia. Jeśli jednak smak jest przez to za mało słodki, to wystarczy brakującą ilość cukru zastąpić rozgniecionym bananem lub niesłodzonym musem jabłkowym. Te składniki zastąpią również częściowo płyny i tłuszcz wymagane w przepisie, jako że działają zarówno sklejająco jak i nawilżająco. Co więcej, nasze kubki smakowe szybko przyzwyczają się do mniej słodkiego smaku.
- Spróbuj sprawdzone słodkie syropy
Syropy i zagęszczone soki owocowe zawierają fruktozę. Syrop jabłkowy ma np. owocowy aromat, ale nie nadaje tak mocno słodkiego smaku jak cukier. Co więcej, można go nabyć w wersji ekologicznej i regionalnej. Warte polecenia mogą być również naturalne (a najlepiej domowe) syropy: gruszkowy i winogronowy. Natomiast syrop klonowy ma mocny smak i bardzo dobrze słodzi, ale jest transportowany z daleka. Ponadto, pochodząca z naturalnego źródła fruktoza skoncentrowana w syropach owocowych jest kaloryczna i powinno się ją spożywać w umiarkowanych ilościach.
- Zdrowe słodzenie dzięki suszonym owocom
Suszone owoce są znane z tego, że są bardzo słodkie oraz lekkostrawne i dlatego są szczególnie ulubione w kuchni Raw. Takie słodzenie jest bardzo zdrowe, gdyż owoce przed wysuszeniem nie są przetwarzane, dzięki czemu zachowują swoje wszystkie właściwości prozdrowotne. Pyszne Pralinki w stylu »Raw«, wytrawny Migdałowo-imbirowy dip, liczne Smoothies, Jabłecznik raw, pieczone Bułeczki owocowe nie potrzebują ani grama cukru. Jeśli zależy Ci na regionalnej jakości to możesz użyć suszone śliwki zamiast daktyli i innych egzotycznych suszonych owoców.
Z suszonych owoców można również zrobić pastę-dżem na chleb lub syrop, który nadaje się do słodzenia ciast i innych wypieków. Przepis na syrop daktylowy, gdzie daktyle możesz zastąpić innymi suszonymi owocami, znajdziesz tu. Taki syrop ma bardzo gęstą konsystencję, ale da się go łatwo rozrzedzić i dalej przetworzyć. Syrop daktylowy jest także do kupienia w niektórych sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach internetowych. Zamiast gotowych syropów możesz użyć także domowego karmelu daktylowego.
4. A może brązowy cukier?
Nie ma istotnej zdrowotnej różnicy między zwykłym białym cukrem a tym brązowym, wprawdzie brązowy cukier zawiera więcej składników mineralnych, jednakże nie na tyle, żeby uchodzić za zdrowy produkt, biorąc pod uwagę dopuszczalną dzienną dawkę spożycia. Mimo tego brązowy cukier jest przez wiele osób preferowany, ponieważ jest mniej przetworzony. Coraz bardziej popularny wśród zwolenników zdrowego odżywiania staje się cukier kokosowy. Ten o karmelowym smaku cukier pozyskuje się z kwiatostanów palmy kokosowej. Przy czym należy zwrócić uwagę na to, iż cukier kokosowy jak i trzcinowy są transportowane z daleka w przeciwieństwie do zwykłego białego cukru.
5. Słodzik w proszku – np.w postaci stewii
Stewia to ekstrakt w formie sypkiej pozyskiwany z rośliny o tej samej nazwie, który jest około 300 razy słodszy od cukru. Produkcja stewii jest dość skomplikowanym procesem. Ekstrakt stewii praktycznie nie zawiera kalorii i jest stosowany zamiast cukru przede wszystkim w przetworzonej żywności. Ponieważ stewia jest dużo drobniejsza od cukru i ma podobny do anyżu smak, producenci takiej żywności często dodają oprócz stewii cukier. Dopuszczenie stewii do spożycia było poprzedzone długą naradą Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), które zaleca maksymalnie do 4 mg glikozydów stewiolowych (odpowiedzialnych za słodki smak liści stewii) na 1 kg masy ciała dziennie. Naturalną alternatywą dla sproszkowanej stewii są jej liście, które można nabyć w niektórych sklepach ze zdrową żywnością lub samemu wyhodować w domu.
Erytrytol naturalnie występuje w winogronach i gruszkach, ale również jest wytwarzany na skalę przemysłową na potrzeby przemysłu spożywczego. Jak dowodzą badania, Erytrytol to nie tylko nieszkodliwy dla zdrowia słodzik, ale i źródło antyoksydantów. Jest szczególnie zalecany dla osób chorych na cukrzycę, poza tym jest bardzo lekkostrawny.
Zdrowe słodzenie: wiele możliwości
Duża różnorodność substancji słodzących umożliwia wypróbowywanie zdrowszych i różniących się smakowo naturalnych słodzików oprócz zwykłego cukru. Oczywiście najlepszą opcją jest ograniczanie spożywanych słodyczy i powolne odzwyczajanie kubków smakowych od słodkiego smaku. Jednak wszystkim »łasuchom« mówimy: delektujcie się zdrowymi słodkościami!
Foto: © Sergey Fatin- Shutterstock