Smoothie jest obecnie zdecydowanie na topie: zielone lub czerwone, owocowe czy z dodatkiem ziół, kolorowe bomby witaminowe wciąż zyskują na popularności i nigdy nie są nudne. Znajdziesz tutaj dziesięć wartościowych wskazówek, ważne informacje oraz wiele wspaniałych przepisów, dzięki którym bez trudu wyczarujesz doskonałe smoothie.
Dlaczego właściwie – smoothie?
Według naukowców z Imperial College London zalecane jest dzienne spożycie 800 g warzyw i owoców. Pomocne przy trzymaniu się tej zasady może być smoothie: wymaga niewielu składników, można je zabrać ze sobą i stanowi znakomity posiłek, kiedy nie masz za dużo czasu. Jeśli szczególnie zależy Ci na zdrowiu, wybierz smoothie ze świeżych warzyw i owoców. Większość z tych kupionych w sklepie niestety zawiera często cukier lub inne środki słodzące. Poza tym w ich składzie nierzadko jest konwencjonalny owocowy sok z koncentratu, podczas gdy tak naprawdę owoce czy warzywa stanowią bardzo niewielką część składu takiego smoothie. Co więcej butelki, w których przetrzymywane są smoothie, przepuszczają światło przez co podczas przechowywania zostaje utraconych wiele odżywczych składników.
Czasami mniej znaczy więcej
Zwróć uwagę przy wyborze składników, by nie łączyć ze sobą zbyt wiele różnorodnych warzyw czy owoców – w przeciwnym razie ma to negatywny wpływ na smak smoothie. Robiąc domowe smoothie zacznij od wlania wody lub innego płynu do miksera, dzięki czemu nożom w mikserze łatwiej będzie kroić i miksować. Zamiast wody możesz użyć sok owocowy lub mleko roślinne (które łatwo samemu zrobić w domu, przepis tutaj), wodę kokosową a nawet herbatę.
Po czym dodaj jeden bazowy składnik (najlepiej owoc lub warzywo o intensywnym smaku jak np.: banana, jagody lub zieloną kapustę). Zmiksuj jeszcze do tego pozostałe składniki oraz trochę lodu według uznania i smoothie gotowe!
Nie zapomnij o zielonych smoothie
Zielone smoothie są szczególnie zdrowe i odżywcze. Według zasady: im bardziej zielone tym zdrowsze. Ktoś o niewprawionym podniebieniu może potrzebować trochę czasu, żeby się do tego smaku przyzwyczaić. Dlatego zalecamy z czasem zwiększać zawartość »zielonych składników« w smoothie. Dobre na początek będą neutralne smakowo rodzaje sałat jak np.: zwyczajna sałata lub roszponka oraz młody szpinak. Zastosuj zasadę: ⅔ owoców i ⅓ zielonych warzyw. Dla początkujących doskonałe będzie Zielone smoothie z miętą, szpinakiem i mango lub Odnawiające smoothie z ogórkiem, szpinakiem i ananasem. Wraz z upływem czasu spróbuj dodać warzywa o intensywniejszym smaku jak: jarmuż, boćwina lub rukola w proporcji 50:50 lub nawet więcej. Jeśli nadal nie możesz przekonać się do smaku zielonego smoothie, dodaj daktyle, żeby było słodsze – to powinno zneutralizować trochę cierpki smak zielonych warzyw w smoothie. Jeśli jednak masz ochotę na bardzo zielone smoothie to polecamy Niepokonany Hulk smoothie. W przypadku, gdy potrzebujesz mieć gotowe w zanadrzu zielone składniki do smoothie, zrób Zielone kostki lodu z jarmużu lub szpinaku.
Odważ się na eksperymenty
Jako że, smoothie są bardzo łatwe w przygotowaniu, tym bardziej warto jest przy nich eksperymentować. Dodaj przykładowo przyprawy jak: wanilia, cynamon, kurkuma lub kardamon. Również świeże zioła jak mięta, kolendra i bazylia urozmaicą niejedno smoothie. Ponadto użyj tak zwane Superfoods by wzbogacić skład i smak swojego smoothie. Zielony monster smoothie przykładowo zawiera ziarna chia i proteinę w proszku, przez co dostarcza organizmowi bardzo potrzebne białko roślinne – niezbędne szczególnie przy uprawianiu sportów siłowych. Ziarna siemienia lnianego lub konopi są jednym ze składników Gruszkowo-śliwkowego smoothie oraz Bananowo-pomarańczowego smoothie. Natomiast ziarna kakao nadają się doskonale do kremowych i kakaowych smoothie, podczas gdy imbir do owocowych smoothie, tak jak w tym przepisie. Proponujemy sięgnąć po warzywa i owoce, które być może nie należą do Twoich ulubionych, ale są bardzo zdrowe i dlatego polecamy Buraczane smoothie. Jeśli, jednak jesteś zwolennikiem trochę cierpkiego i kwaskowatego smaku, to wypróbuj Super C-smoothie z grejpfrutem, kaki i granatem.
Smoothie zamiast słodyczy
Kiedy masz ochotę na czekoladę lub ciasto to proponujemy jedno z naszych kremowych, słodkich i odżywczych smoothie – np. Szafranowe Mango Lassi. Nasze Sycące smoothie oczaruje Cię swoją bardzo przyjemną kremową konsystencją, a Czekoladowe smoothie z awokado z powodzeniem zastąpi nawet najbardziej słodką słodycz. Dla fanów orzeźwienia polecamy Super-słodkie-różowe smoothie z ananasem, truskawkami i krwistą pomarańczą.
Spraw, aby Twoje smoothie było wyjątkowo kremowe
Kremową konsystencję możesz uzyskać dzięki różnym składnikom. Pomocne będą tu zamrożone owoce, przede wszystkim banany. Zamróź obrane i pokrojone lub rozgniecione banany – w ten sposób masz w zasięgu ręki gotowy i jakże ważny składnik Twojego smoothie. Kolejnymi składnikami, które przyjemnie zagęszczą smoothie, są bogate w tłuszcz: mus orzechowy (wystarczy 1-2 łyżki), awokado lub mleko kokosowe. Jako że, niektóre witaminy (np. witamina A) rozpuszczają się w tłuszczu, szczególnie warto jest dodać do smoothie roślinne produkty bogate w tłuszcz. Ewentualnie, w celu uzyskania kremowej konsystencji możesz również użyć płatki owsiane lub jaglane oraz jedwabiste tofu.
Zadbaj o odpowiedni sprzęt
Dla początkujących fanów smoothie wystarczający może być ręczny mikser. Jeśli jednak zdecydujesz się na bardziej wyszukane przepisy lub bardzo twarde składniki to lepiej zaopatrzyć się w mocniejszy stojący mikser. Taki sprzęt bez trudu zmiksuje kostki lodu lub wyczaruje między innymi mus z orzechów. Mikser o dużej mocy rozprawi się nawet z łykowatymi warzywami.
Pij powoli
Wadą płynnego pożywienia jest to, że podczas picia np. smoothie organizm potrzebuje więcej czasu by poczuć uczucie sytości. Pomyśl ile składników znajduje się w Twoim smoothie i ile czasu zajęłoby zjedzenie tych wszystkich warzyw i owoców. Tyle samo czasu powinno też trwać picie smoothie. Spróbuj wręcz żuć smoothie, żeby dokładnie wymieszało się z Twoja śliną. To wspomoże trawienie oraz przyspieszy uczucie sytości.
Używaj ekologiczne składniki
Miksery o dużej mocy miksują bez problemu całe warzywa i owoce wraz ze skórą oraz gniazdem nasiennym. To jest bardzo znacząca zaleta, ponieważ właśnie pod skórą znajdują się najzdrowsze składniki odżywcze. Aby uniknąć niepożądanych i szkodliwych substancji jak np. pestycydy, sięgnij najlepiej po produkty z ekologicznych upraw.
Kupuj regionalnie i sezonowo
W przypadku zrównoważonej uprawy roślin, istotną rolę odgrywa również regionalność. Dlatego bardziej się opłaca kupować sezonowe warzywa i owoce i te, które nie musiały być transportowane z daleka. Pomocny tu będzie kalendarz sezonowych owoców i warzyw.
Życzymy dobrej zabawy przy odkrywaniu i próbowaniu nowych smaków!
Foto © Breslavtsev Oleg- Shutterstock