Niewielki ogródek ziołowy na balkonie daje dużo radości, pięknie pachnie i wspaniale wygląda. Daje też gwarancję, że zawsze będziesz mieć do dyspozycji aromatyczne zioła, które wzbogacą smak wielu potraw. Przedstawiamy najpopularniejsze zioła na balkon i podpowiadamy, jak pielęgnować i wykorzystywać je w kuchni.
Właściwe dobieranie, sadzenie i pielęgnacja ziół
Najważniejszym kryterium przy wyborze ziół powinien być oczywiście smak: najlepiej sadzić tylko te zioła, które chcemy wykorzystać w swojej kuchni. Ponadto, radzimy zapoznać się wcześniej z wymaganiami pielęgnacyjnymi interesujących nas roślin.
Zioła śródziemnomorskie, takie jak oregano, tymianek i rozmaryn, szczególnie dobrze rosną na bardzo słonecznym balkonie od strony południowej. Nie trzeba ich też często podlewać. Natomiast zioła takie jak: rzeżucha ogrodowa czy szczypiorek poradzą sobie w półcieniu i preferują wilgotną ziemię. Szczegółowe informacje na temat właściwego umiejscowienia i wymagań pielęgnacyjnych dla konkretnych ziół można znaleźć tutaj.
Nasze ulubione zioła
Bazylia
Słoneczne miejsce i zawsze lekko wilgotna ziemia – oto przepis na zdrową i bujną bazylię.
Przyjemny aromat bazylii zostaje utracony podczas gotowania pod wpływem ciepła. Dlatego też świeżo urwane lub posiekane listki powinny być zawsze dodane do gotowego już dania. Bazylia dobrze komponuje się z daniami kuchni śródziemnomorskiej, może być używana do pizzy, dodawana do smoothie, wzbogaca smak szybkich dań jednogarnkowych, zupy pomidorowej czy tofu caprese.
Oregano
Oregano powinno zawsze być uprawiane na słonecznym stanowisku i potrzebuje niewielkiej ilości wody. Jest to typowa śródziemnomorska przyprawa często wykorzystywana do przygotowania pizzy, dressingu do sałatek, a także do chili sin carne i grillowanych wegańskich szaszłyków.
Pietruszka
To klasyczne zioło balkonowe najlepiej rośnie w częściowym cieniu, potrzebuje dużo wody, ale poza tym jest łatwe w pielęgnacji. Pietruszka jest bogata w składniki odżywcze, zawiera dużo wapnia, żelaza, potasu, witaminę E, karotenoidy i witaminę C. Ponieważ jej aromat może zostać utracony podczas podgrzewania, nie należy dodawać świeżo posiekanej pietruszki w trakcie gotowania, a dopiero pod sam jego koniec lub posypać nią gotowe danie. Pyszne przepisy z pietruszką to np. wyborne Mac & cheese, kaszotto z kurkami, krem z brokułów czy steki z pieczarek Portobello.
Szczypiorek
Szczypiorek można z łatwością uprawiać na balkonie w doniczce lub w skrzynce balkonowej. Preferuje półcień i wilgotną glebę.
To lekko pikantne zioło dostarcza organizmowi nie tylko dużo witaminy C, ale także zawiera zdrowe karotenoidy i witaminy z grupy B. Aromatyczny szczypiorek smakuje nieco mniej intensywnie niż cebula i czosnek, dlatego idealnie pasuje do wegańskiego twarożku i ziołowego masełka. Jest również nieodzownym składnikiem sałatki ziemniaczanej i doskonale uzupełnia smak grillowanego ananasa w sosie chilli.
Rozmaryn
Już choćby ze względu na wspaniały zapach, warto posadzić rozmaryn na balkonie. Najlepiej mu będzie w słonecznym i suchym miejscu, bez dużej ilości wilgoci w glebie. Śródziemnomorski aromat rozmarynu wspaniale komponuje się z wegańskim Foie Gras, zapiekanką ziemniaczaną, pieczenią orzechową, czy wegańskimi paluszkami serowymi.
Tymianek
Dużo słońca, mało wody – tymianek jest łatwy w pielęgnacji. Ponadto jest bogaty w olejki eteryczne, dlatego często stosuje się go przy leczeniu przeziębień. Tymianek rozwija swój pełny aromat, gdy jest dodawany do potrawy i gotowany razem z nią. Spróbuj na przykład łazanek z jabłkami, pysznego pasztetu lub soczewicy z pomidorem i cukinią.
Mięta
Mięta wymaga stanowiska półcienistego i dużej ilości wody. W kuchni jest bardzo uniwersalna: można jej używać do uszlachetniania deserów, takich jak wegańska tarta czekoladowo-kokosowa z malinami lub użyć jako składnika orzeźwiającego w napojach: zielone smoothie z miętą i szafran-mango lassi są szczególnie smacznymi przykładami podania. Mięta wzbogaca też smak sosów i doskonale sprawdzi się jako składnik letniej marynaty cytrynowej.
Rzeżucha
Różne rodzaje rzeżuchy (rzeżucha wodna, nasturcja, rzeżucha ogrodowa) są bardzo łatwe w pielęgnacji i mogą być uprawiane zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Rzeżucha zawiera tzw. glikozynolany, które nadają roślinie ostry smak i są znane z właściwości prozdrowotnych. Rzeżucha pysznie smakuje jako składnik pasty do chleba, w sałatkach i świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup lub sosów.
Szałwia
Szałwia pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i dlatego też lubi kąpać się w słońcu. Ze względu na zawarte w niej olejki eteryczne jest stosowana w leczeniu rozmaitych chorób i dolegliwości od czasów starożytnych. Napar z szałwii jest zalecany przy przeziębieniu w celu złagodzenia bólu gardła, a także pomaga zmniejszać dolegliwości żołądkowe.
Zazielenisz swój balkon?
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zaostrzyły Ci apetyt na takie zdrowe ogrodnictwo i wierzymy, że teraz z przyjemnością stworzysz własny ziołowy ogródek na swoim balkonie.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu umieszczonego na stronie:
https://vegan-taste-week.de/kraeuter-balkon
© Zdjęcie: Markus Spiske – Unsplash